Kocovina

 

Lidová medicína však místo dlouhého kázání léčí i následky nezdravého způsobu života. To znamená, že dokonce i po nadměrném požití alkoholu je med účinným pomocníkem v boji proti ranní kocovině. Dodává energii, zásobuje tělo munerálními látkami a mimo to poskytuje ochranu játrům. Následující recepty jsou dost možná starší než naši prarodiče

 

Šťáva

Ještě v tu noc, kdy jste se oddávali alkoholu, smíchejte půl šálku vymačkané pomerančové nebo grapefruitové šťávy a půl šálku medu. Pomalu vypijte. Tento nápoj údajně snižuje hladinu alkoholu.

 

Černý medový nápoj

S bolestmi hlavy by si mohl poradit tento nápoj: Šálek silné černé kávy vychlaďte na přiměřenou teplotu a přidejte šťávu z půlky citronu a jednu až dvě čajové lžičky medu. Chutná to hrozně, ale působí výtečně proti zúženým cévám v oblasti šíje (což je nejčastější příčina bolestí hlavy).

 

Portské s medem

Pokud jste na tom tentokrát skutečně zle, můžete vyzkoušet následující výživný drink: Malou skleničku portského vína smíchejte s jedním žloutkem, dvěma polévkovými lžícemi medu a jednou lžící smetany. Ihned rychle vypijte.

Zdroj: ovcelach.cz

 

Med jako lék

Med je nejen vynikající potravinou, ale i pomocným lékem na mnohé nemoci. Med působí protizánětlivě, zlepšuje trávení, posiluje psychiku  a srdce. Používá se při léčbě nemocí srdce, jater, žaludku, střev, ledvin, močového ústrojí, chřipkových onemocnění, černého kašle, tuberkulózy plic.

Požíváním medu se také rozšiřují krevní cévy, což je důležité při léčbě vysokého krevního tlaku. Také se doporučuje přikládat med na rány a popáleniny.V plastické chirurgii při transplantaci kůže zjistili, že rány se rychleji a bez komplikací hojí, když pacient dostává stravu doplněnou medem. Med je účinnou látkou při léčení otrav, hlavně houbami, protože krev otrávených ztrácí největší část glukózy, která  se vhodně nahrazuje medem. Medem podávaným před spaním se mírní nervová vyčerpanost a léčí nespavost.

 

Zřejmě nejširší použití má med jako lék. Tato kapitola by mohla být snad největší ze všech, i když samostatnou knihu lze napsat o každém ze včelích produktů (o medu jako léku vyšla například publikace MUDr. Bohuslava Handla Včelí produkty ve výživě člověka a v lékařství).


Záněty v ústech a jícnu

sklenice jablečného octa, 5 stroučků česneku, 5 lžic medu

Česnek obsahuje látku alicin, která ničí choroboplodné zárodky. Do sklenice jablečného octa přidáme 5 rozmačkaných stroučků česneku, 5 lžic medu, rozmícháme a necháme odstát. Při používání rozmícháme 5 lžic  ve sklence vody a kloktáme.  
 


Při zánětu spojivek či únavě očí

1/2 l vody, 2 lžíce heřmánku, 1 lžíce medu.

Vodu uvedeme do varu, přidáme med s heřmákem a vaříme 3 minuty. Ihned ocedíme a vytíráme vatovým tamponem oči několikrát za den. Nejlépe působí odvar teplý - očím znatelně uleví.  


Medový lék pro nejmenší

1 žloutek, 1 lžíce citrónové šťávy, 2 lžíce medu.

Vše utřeme do pěny a podáváme po lžičkách při zahlenění.  


Medová voda

Sklenice vody oslazená medem se doporučuje před spaním, upravuje spánek, upravuje stolici, uklidňuje nervy, posílí nás. Medová voda s citrónem nás nejen osvěží, ale i ochladí v nemoci při horečkách. 


Osvěžující nápoj s medem na zahleněné průdušky

1/4 l mléka, 1 žloutek, 2 lžičky medu, 2 lžičky citrónové šťávy.

Vše mixujeme nebo dobře rozkvedláme. Studený je lahodný a vydatný. Vlažný nápoj se doporučuje na zahleněné průdušky.


Víno s medem při nachlazení průdušek

1/4l bílého vína, 2 žloutky, 2 lžíce tekutého medu.

Mixujeme minutu. Nápoj je výživný, chlazený velmi osvěžující. Teplý je výborný při nachlazení průdušek.


Sirup pro děti proti kašli

2 hrsti čerstvých listů jitrocele kopinatého rozmixovat s 250 g medu a 1 dcl vody. Vaříme na mírném ohni tak dlouho, až se udělá hustý sirup. Používá se denně třikrát 1 lžíce nejlépe do čaje.


Čaj proti kašli

Stejný díl lipového květu a květu černého bezu podrobíme a dobře promícháme. Na čaj používáme 1 polévkovou lžíci směsi a 2,5 dcl vody. Vyluhujeme 15 minut, sladíme medem.


Lipové bonbóny proti kašli

120 g medu, 100 g kostkového cukru, 2 lžíce velmi silného lipového čaje, šťáva z poloviny citrónu.

Med, kostkový cukr, lipový čaj a citrónovou šťávu vaříme. Vaříme tak dlouho, až při zkoušce drátěným očkem získáme tzv. velkou perlu. To znamená, že kapka cukru s medem na talíři ztvrdne. Když jsme takto cukr uvařili, vylijeme směs na navlhčenou nebo namaštěnou desku, mokrým nebo namaštěným nožem krájíme na kostičky a po ztuhnutí ji ukládáme do sklenic pod víčko, aby nezvlhly. Tyto lipové bonbóny jsou velmi dobré proti kašli a při nachlazení.


Mátové bonbóny proti nachlazení a kašli.

240 g medu, 200 g kostkového cukru, 4 lžíce velmi silného vývaru z máry peprné, šťáva z celého citrónu.

Med, kostkový cukr a citrónovou šťávu svaříme. Vaříme tak dlouho, až při zkoušce drátěným očkem získáme tzv. velkou perlu. Potom přidáme 4 lžíce velmi silného mátového čaje. Ještě chvíli vaříme a znovu drátěným očkem vyzkoušíme. Velká perla znamená, že kapka cukru s medem na talíři ztvrdne. Takto uvařenou směs vylijeme na navlhčenou nebo namaštěnou desku a mokrým nebo mastným nožem krájíme na kostičky. Po ztuhnutí ukládáme bonbóny do sklenice se zabroušeným víčkem, aby nezvlhly. Používáme při nachlazení a proti kašli.


Babiččiny medové bonbóny proti kašli

400 g medu, 100 g želatiny, 1/10 l horké vody, 20-30 g ibiškového kořínku.

Med na plotně rozpustíme v nádobě, ve druhé nádobě v horké vodě želatinu a ve třetí svaříme ibiškový kořínek, až je odvar úplně hustý. Potom obě tekutiny, želatinu i ibiškovou, přecedíme teplé do rozpuštěného medu a dobře promícháme. Několik plochých talířů namastíme stolním olejem, nalijeme na ně medovou hmotu a necháme přes noc stát. Druhý den dokud není hmota docela tuhá, ostrým nožem nařežeme malé obdélníčky a po úplném ztvrdnutí dáme do plechové krabice.


 

Mléčné karamely proti chrapotu a kašli

1/8 1 mléka nebo smetany, 120 g medu, 100 g kostkového cukru.

Mléko nebo smetanu, med a kostkový cukr vaříme za stálého míchání, aby se směs nepřipálila, tak dlouho, až se od vařečky táhne nitka. Pak vlijeme směs na rovnou mramorovou nebo porcelánovou desku, kterou jsme pomazali stolním olejem nebo máslem, a ne- cháme v chladu ztuhnout. Pak nožem namočeným ve vodě nakrájíme na kostičky. Tyto karamely jsou dobré při chrapotu a kašli. 


Čaj z plícníku lékařského

1 lžička sušeného plícníku lékařského, 2 dcl vody, 1 lžíce medu.

V lidovém léčitelství je plícník lékařský (Pulmonaria officinalis L.) používán hlavně při chorobách plicních, kašli a chrapotu. Usnadňuje odkašlávání, má protizánětlivý a desinfekční účinek.

Čaj připravujeme ve skleněné nebo porcelánové. nádobě. Drogu přelijeme vařící vodou a necháme 10-15 minut stát. Scedíme, osladíme medem a pijeme během dne při kašli, chrapotu, nemocích průdušek.


Brusinková zavařenina s ořechy proti nemocem a nachlazení

1000 g brusinek, 1800 g medu, 300 g ořechů.

Ořechová jádra namočíme na 30 minut do horké vody a nechápe okapat. Brusinky přebereme, pro- pláchneme, smícháme s ořechy, medem a vaříme. Ořechy můžeme dávkovat buď celé, nebo je můžeme nahrubo nasekat. Tato zavařenina se používá při nemocech z nachlazení.


Šípky v medu

Vykrájené a vymyté šípky necháme dobře okapat, zalijeme medem (pokud máme jen hustý, trochu ho zahřejeme) a počkáme, až uniknou vzduchové bublinky. Nahoru dáme hustší med, aby žádné šípky nebyly ve styku se vzduchem. Uchováme v chladničce. V zimě tento polotovar oceníme při přípravě různých pohárů a dezertů, nakyslý můžeme použít k polití pudingu nebo k přípravě osvěžujícího nápoje, nebo používat po lžičkách při rekonvalescenci.

 

Zdroj: vcelimed.eu